Конспект відкритого уроку з музичного мистецтва
в 3 класі на тему:
Найперша пісня
В гостях у пісні
Тема: Найперша пісня.
Мета:
Навчальна: Актуалізувати і поглибити знання про жанр колискової пісні,
визначити жанрові ознаки колискової у вокальній й інструментальній музиці.
Продовжувати ознайомлювати учнів з вокальною музикою, розвивати уміння її
визначати; дати поняття «колискова пісня», її значення для маленьких діточок;
удосконалювати вокальні навички.
Розвиваюча: розвивати ритмічний слух, увагу.
Виховна: виховати любов до українських традицій, виховувати любов до народних
пісень, зокрема колискових.
Обладнання: ноутбук, робочі зошити з музики 4 кл., роздатковий матеріал(слова
пісні), зображення зірочок, характеристики музики,кольорові нотки.
Девіз уроку: Щоб урок пройшов чудово
Треба нам усім разом
Девіз сказати чітко й мовно:
Співати, слухати, шукати,
Розкрити всі свої таланти.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
1. Вхід до класу під звучання пісні (музика Е. Гріга «Ранок».)
2. Музичне привітання.
Учні, рада вас всіх сьогодні бачити, в нас сьогодні урок музичного мистецтва,
отож давайте привітаймося музичною мовою.
Вчитель:
Доб -рий -день, вам , ді - ти
Я ві – та - ю Вас.
Учні:
Доб -рий день, учи – те - лю,
Здрас - туй, лю - бий клас.
Учні (хором):
Ми вам раді, любі гості,
І вітаєм щиро вас.
Всіх запрошуєм ласкаво
На урок у 3 клас.
2. Розспівування.
Поспівки: «Осінь» і «Любитель – рибалка».
3. Повідомлення теми уроку.
1.Творче завдання.
Учні, хто мені скаже, під яку композицію ви заходили до класу.
Так, музика Е.Гріга «Ранок».
А тепер уявіть собі, що день наш у справах дійшов кінця, настав тихий і спокійний
вечір.
Зараз я прочитаю вам слова пісні, а ви спробуєте назвати її.
Колискова
Спи,засни, моя дитино,
Спи моє маля,
Ніч іде в гаї, в долини,
Трави нахиля.
Хай тобі ця ніч насниться,
Що в огнях сія.
Будеш завтра в світ дивиться,
Зіронько моя.
Посміхнись до мене, сину,
І зрадію я,
Не хвилину і не днину-
Я навік твоя.
Сплять ліси, поля, криниці,
Шепіт ручая,
Ти відкрий, відкрий очиці,
Юносте моя.
Підеш ти по Україні,
Де життя буя.
Виростай, моя дитино,
Зіронько моя!
Правильно, це – колискова пісня.
Отже, тема нашого уроку – Найперша пісня.
2.Колискові пісні.
Девіз нашого уроку:
Щоб урок пройшов чудово
Треба нам усім разом
Девіз сказати чітко й мовно:
Співати, слухати, шукати,
Розкрити всі свої таланти.
Відкрийте свої робочі зошити, записуємо дату, класна робота. Тема «Найперша
пісня».
Відкрийте підручники на сторінці 48, у рамочці в нас словничок, прочитайте , будь
ласка.
Колискова – це пісня материнської душі, діалог двох сердець: дитячого і
матусиного. Дитина ще не вміє говорити, а від мами вже чує колискову пісеньку,
ласкавий тихенький наспів заспокоює та заколисує малюка.
В минулому такі пісні виконувались не тільки для того,щоб приспати дитину,а
відвернути від неї дію певних духовних злих сил, оберегти від зла. Згодом виникли
твори, в центрі яких не тільки сама дитина, а й оспівували також і дім та родину.
Вони сповнені мріями, думками матері про майбутню долю дитини.
Оскільки єдиним слухачем є дитина, яка тільки починає розуміти деякі слова, то
акцент робили на спокійній розспівній мелодії, яка навіювала сон .
Найстійкішим мотивом в українських колискових піснях є закликання чи
запрошення сну до дитини. Сон уявляли наші предки як істоту, яка може увійти в
людину і вийти з неї, може заспокоїти, приспати, ввести в стан абсолютного
спокою... Такими є образи Сну та Дрімоти, до яких і звертається мати в
колискових піснях. Сон та Дрімота уподібнюються до людей, вони ходять,
співають, ділять обов'язки («ти будеш колихати, а я буду присипляти»).
Вчитель: Ось послухайте, будь ласка.
(Вчитель наспівує рядки з пісні «Ой ходить сон», а саме:)
Питається Сон Дрімоти,
А де будеш ночувати!
3.Загадка про кота.
У багатьох колискових мотив присипляння пов'язаний ще з однією істотою. А з
якою твариною, ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Ця тварина вже від ранку
Нам співає колисанку
Нявкає, муркоче,
Бо сметанки хоче.
Що це, діти, за воркотик?
Це пухнастий сірий…(котик).
Кіт у слов'янських культах посідає вагоме місце, він символ оберегу дому
(спить на печі, стереже спокій, не відходить далеко від дому, завжди повертається.)
Учень наспівує пісню:
- Котику сіренький, котику біленький,
Котку волохатий, не ходи по хаті.
Не ходи по хаті, не буди дитяти,
Дитя буде спати, котик воркотати…
(виконувати потрібно обов'язково з характерною гучністю та інтонацією)
Вчитель: А хто нам розкаже цікаву історію про кота?
(Діти зазвичай із захопленням розповідають цікаві історії про котів.)
Монотонний тихесенький наспів і пестливі слова мають заспокоїти, приспати
дитя, тому м'якесенькими лапками підступає до мальованої колисочки пухнастий,
волохатий, муркотливий котик, голуби приносять на крилечках сон-дрімоту, і
фантастичні Сонко і Дрімота в колискових піснях діють як люди, що цілком
відповідають дитячому світосприйняттю.
4. Слухання музики.
Вчитель:
Послухайте пісню у виконанні народної артистки України Ніни Матвієнко
« Ой ходить сон» . Поміркуйте, чи можна назвати її колисковою?
Можна. Чому?
Бо в цій пісні є такі казкові герої, як Сон та Дрімота.
1.Творче завдання «Моя колисанка».
- Чи знаєте ви колискові пісні? Заспівайте колискову яку співала вам мама . (Виконання колискових дітьми.)
2.Слухання музики.
Дуже багато композиторів та поетів написали гарні колискові пісні. Послухайте
«Колискову» Віктора Косенка, якій вже понад 100 років .
- Розкажіть, що ви уявляли слухаючи цю музику?
- Визначте, скільки частин у творі: одна, дві чи три?
Сучасні композитори також написали безліч гарних колискових пісень.
(Перегляд відео Леся Горова «Люлі, люлі мій синочку»)
3.Обговореня характеру пісні – гра «Впіймай в долоньки».
Вчитель називає різні характеристики пісні, а діти плескають , якщо відповідь
вірна, якщо ні, сидять мовчки.
Ласкава,швидка,грайлива,ніжна,спокійна,танцювальна,тиха,гучна,лірична,
мрійлива,повільна.
5. Фізкультхвилинка.
Після прослуханих пісень, дітям пропонується відпочити.
Фізкультхвилинка «Подивись на небо».
6. Вивчення пісні.
1. Поспівка №1.
Вчитель: Сьогодні ми повинні вивчити на уроці колискову пісню, яка
називається «Колискова для звірят», автор Наталія Май.
2. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.
Які почуття викликає у вас ця пісня?
Який характер пісні?
3. Робота над піснею.
Вивчення пофразно з голосу вчителя пісні «Колискова для звірят».
Розучування тексту, зробити акцент на м'якому і тихому звуковеденню.
7. Пізнавальний екскурс в минуле.
Поміркуйте!
1.Пригадайте, що таке колискова?
2. З якими творами ми сьогодні познайомилися?
3.Яку колискову вивчили?
4.Опишіть характер колискової пісні.
Музика колискової має спокійну та лагідну мелодію, заколисуючий ритм,
уповільнений темп.
8. Підсумок уроку.
Ви всі чудово попрацювали на сьогоднішньому уроці, ви всі молодці.
Тому, для вас сюрприз. Кожен з вас отримає розмальовки.
Попросіть вдома маму заспівати вам колисанку, яку вона співала, коли ви були
зовсім маленькими.
Учитель:
Жаль закінчився урок.
Діти:
Дякуємо всім.
Учитель і діти.
Ми зустрінемося знов днів так через сім.
9. Вихід з класу під звучання пісні (за вибором учителя).
|