Як допомогти дитині домогтися успіхів у навчанні
Велика частина труднощів, з якими діти стикаються в школі, пов'язана швидше з поводженням, ніж зі здібностями до навчання. Наприклад, багато хто з учнів, які погано вчаться, не виконують домашніх завдань або погано поводяться під час уроків. І навпаки, більшість відмінників — це ті, хто поводиться добре в школі: виконує вказівки вчителів, правильно реагує на критичні зауваження і ладить з однокласниками. Учні, що володіють гарними навичками спілкування, найчастіше не мають особливих проблем з успішністю.
Тому поговоримо про те, що потрібно робити батькам вдома, щоб допомогти дитині краще вчитися і поводитися в школі.
По-перше, допоможіть вашій дитині навчитися тому, як дотримуватися вказівок. Наприкінці цієї глави наводяться шість навичок, що допоможуть дитині в школі.
По-друге, постійно беріть активну участь у їхньому навчанні, бо шкільні успіхи дітей тісно пов'язані з тим, наскільки батьки втягнені в їхнє шкільне життя. Якщо ви будете регулярно цікавитися, як пройшов у вашої дитини її шкільний день, це вже покладе гарний початок вашій участі.
Однак буде ще краще, якщо розпитуючи дітей, ви звернете увагу на такі деталі:
Замість того щоб ставити загальне запитання, на яке дитина може дати коротку й односкладну відповідь, попросіть її розповісти або навіть показати щось конкретне. На такі прохання, як: «Покажи, що ви сьогодні робили в школі» або «Розкажи, чим ви займалися на уроці математики», дитина зможе дати набагато більш докладну відповідь, ніж на загальне питання: «Як справи в школі?». Цікавлячись тими сторонами шкільного життя, які їй особливо до душі, ви завоюєте довіру дитини і відкриєте можливість обговорювати інші шкільні теми. Запитайте дітей про її друзів та однокласників, про те, які предмети або вчителі їй більше подобаються, а які — не подобаються.
Наведемо деякі навички, яким ви можете вчити вашу дитину, щоб поліпшити її успішність у школі.
1. Як виконувати домашню роботу.
Рідко зустрінеш дитину, яка б сприймала домашні завдання як велике задоволення. Однак уміння швидко і добре готувати уроки знадобиться їй протягом усього життя. Виконуючи домашню роботу, дитина повинна дотримуватись такого порядку:
З'ясувати в школі, що задано з кожного предмета.
Не забути взяти книги й інші матеріали, необхідні для виконання уроків.
Сісти за уроки у відведений для цього час. " Ретельно і старанно виконати всі домашні завдання.
Акуратно скласти приготовані на завтра уроки в портфель або сумку.
Що варто пояснити дитині
Якщо ти будеш робити уроки без ниття й опору, у тебе залишиться більше часу на ігри.
Уроки краще робити на свіжу голову, тоді ти виконаєш завдання більш точно і правильно, отже, сідати за них треба раніше.
Якщо тобі заздалегідь дали велике завдання з якогось предмета, починай виконувати його одразу, не відкладаючи. Поділи завдання на невеликі частини, склади список і викреслюй з нього те, що зробив у міру того, як будеш справлятися з завданням. Звичайно, учні, що сідають за уроки одразу, одержують кращі оцінки, ніж ті, хто відкладає це до останньої хвилини.
Будь готовим до несподіванок. Якщо ти почав робити уроки раніше, у тебе в запасі буде більше часу і непередбачені труднощі або надзвичайна ситуація не перешкодять тобі виконати все завдання.
2. Як підготуватися до уроку.
Якщо дитина навчиться правильно готуватися до уроків, вона буде почувати себе більш впевнено і зможе краще вчитися. Ось як слід готуватися до уроків:
Підготуй усі необхідні книги, зошити, домашню роботу, олівці і ручки.
Приходь до класу вчасно.
Показуй домашні завдання на першу вимогу вчителя. Записуй завдання.
Що варто пояснити дитині
Якщо ти готовий до уроку, тобі буде легше вчитися, і вчителі будуть відноситися до тебе і твоєї роботи з повагою.
Якщо станеться якась надзвичайна ситуація і ти не зможеш правильно підготуватися до уроку, учитель буде знати, що це випадковість, і виявить поблажливість.
Підготуватися до уроку — означає вивчити те, що задано на цей день. Якщо ти будеш знати пройдений матеріал, тобі легше буде зрозуміти новий.
3. Як привернути увагу вчителя.
Значна частина життя дитини проходить у класі. Тому важливо, щоб вона вміла правильно взаємодіяти з учителями. Однією з навичок, яка їй для цього буде потрібна,— привернення уваги вчителя. Наступні поради допоможуть дитині у її формуванні.
Подивися на вчителя.
Спокійно підніми руку.
Почекай, щоб учитель тебе викликав.
Спокійним голосом постав своє запитання або дай відповідь на запитання вчителя.
Якщо вчитель відповість на твоє запитання, подякуй йому.
Що варто пояснити дитині
Пам'ятай, що ти в класі не один. Потерпи, поки вчитель допомагає іншому учневі або відповідає на інші запитання.
Якщо тобі не вдалося привернути увагу вчителя в перший раз, спробуй ще.
Якщо тобі ніяк не вдається привернути увагу вчителя, поговори з ним на перерві. Поясни ситуацію і запитай, що тобі необхідно зробити наступного разу, щоб привернути його увагу на уроці.
4. Як учити уроки.
Ні в початкових, ні в старших класах не можна домогтися успіху, якщо не вмієш учити уроки. В інституті ця навичка ще більш необхідна. Загальновідомо, що той, хто регулярно виконує домашні завдання, вчиться набагато краще, ніж ті, хто їх не виконує. Наступні вказівки допоможуть вашій дитині у цій справі:
Підбери необхідні книги і матеріали.
Зосередь увагу на завданні.
Записуй те, що вважаєш особливо важливим.
Кілька разів повтори про себе головні правила.
Виконуючи завдання, не відволікайся (ніякого телевізора або радіо).
Що варто пояснити дитині
Не тягни з уроками до останньої хвилини. Ти не знаєш, скільки часу тобі може знадобитися.
Якщо ти почуваєш, що перестаєш що-небудь сприймати або читаєш те саме місце по кілька разів, зроби невелику перерву і розімнися. Іноді буває корисно планувати перерви заздалегідь. Знаючи, що через 15 хвилин тебе чекає перерва, буде легше зосередитися.
Не слухай друзів, які будуть переконувати тебе, що навчання —- це дурниця і уроки роблять тільки зубрилки. Приймаючи рішення, думай про себе і своє майбутнє.
Виконання домашніх завдань допоможе тобі краще підготуватися до уроків у школі і почувати себе більш упевнено.
5. Як не відволікатися під час занять, якщо тобі хтось заважає.
Іноді діти запевняють, що шум анітрохи не заважає їм робити уроки, уважно слухати те, що ми їм говоримо, або виконувати інші завдання, що вимагають зосередженості. Буває, вони намагаються нас переконати, що для того щоб зосередитися, їм просто необхідна музика, телевізор або друзі. Що б вони не говорили, треба пам'ятати, що шум та інші відволікаючі фактори знижують здатність дитини концентрувати увагу. Як же навчити їх займатися в класі, де так багато відволікаючих факторів? Ось кілька кроків, що у цьому допоможуть:
Намагайся не дивитися на тих, хто тобі заважає.
Продовжуй зосереджуватися на своїй роботі.
Не відповідай на запитання, дражніння і хихотання.
За необхідності повідом старшим про те, що тебе відволікають.
Що варто пояснити дитині
Якщо ти будеш тренуватися зосереджуватися на завданні в спокійній обстановці, у тебе краще вийде бути уважним і тоді, коли навколо багато відволікаючих факторів.
Якщо хтось постійно тобі набридає, постарайся не звертати на нього уваги — зрештою ця, людина відстане.
Для того щоб навчитися зосереджуватися, потрібна практика. Намагайся робити це, навіть якщо спочатку в тебе нічого не вийде.
Іноді під час уроку дітям незручно буває скаржитися на тих, хто їм заважає. Можна поговорити про це з учителем після уроку.
6. Як брати участь у загальній справі.
Навряд чи кому-небудь з дітей подобається залишатися осторонь від життя колективу, однак буває, що дитина просто не знає, що потрібно зробити, щоб включитися у загальну справу або соромиться попросити про це. Ось деякі кроки, що допоможуть їй зробити це з меншими зусиллями:
Чемно запитай, чи можеш ти приєднатися.
Запитай, що ти повинен робити (або сам запропонуй зайнятися чимось, що тобі особливо подобається).
Виконай покладений на тебе обов'язок.
Співпрацюй з іншими учасниками — слухай і приймай те, що пропонують вони, і висловлюй свої думки.
Виражай схвалення, коли в них щось добре виходить.
Що варто пояснити дитині
Постарайся зрозуміти, що всі ми відчуваємо деяку боязкість, коли приєднуємося до незнайомої групи. Кожний, хто в даний момент належить до цієї групи, колись був тут новеньким.
Подумай заздалегідь, якою може бути твоя участь у даному випадку. Підготувавшись таким чином, ти відчуєш себе більш упевнено.
Якщо тебе не приймуть відразу, через якийсь час спробуй ще або ж спробуй удачі в іншій групі чи з іншим видом діяльності.
Іноді діти можуть змусити тебе зробити щось негарне або небезпечне. Помітивши це, постарайтеся якнайшвидше залишити цю компанію. Якщо тебе хочуть підбити на щось погане, повідом своїм батькам або скажи про це вчителеві.
|