Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСереда, 08.05.2024, 15:38

ОСІЙСЬКА ПОЧАТКОВА ШКОЛА

Меню сайту
Категорії розділу
Шкільні статті [73]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей


Відкритий урок з природознавства

Тема. Рослинний і тваринний світ Австралії.

Мета: розширювати і уточнювати знання учнів про  особливості материка  Австралія, про рослинний і тваринний  світ цього материка; формувати вміння працювати з картою, здобувати знання з різних джерел інформації вміння презентувати свою роботу, розвивати вміння порівнювати, аналізувати й узагальнювати отриману інформацію, просторові уявлення, кругозір, виховувати спостережливість, любов до природи, інтерес до вивчення природознавства.

Цілі.

Учні знатимуть: особливості представників флори і фауни цього материка.

Учні вмітимуть: наводити приклади представників рослинного та тваринного світу Австралії, пояснювати причини унікальності органічного світу.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: проектор та екран, комп’ютер, презентація до уроку, підручник «Природознавство» Т.Г.Гільберг, роздатковий матеріал для роботи в парах та групах.

Методи, прийоми, форми роботи: словесні (розповідь, евристична бесіда, пояснення, «Мозковий штурм»), наочні (демонстрація малюнків, презентація), практичні (пошукова робота в групах, спостереження), метод проблемного викладу навчального матеріалу, прийом «Роблю висновок», прийом «Кошик цікавих фактів».

Хід уроку

 

І. Мотиваційний  етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Аж світліше в класі стало.

Тож до гостей поверніться,

Їм ласкаво посміхніться,

І тепер часу не гаймо

Наш урок розпочинаймо.

- А з яким настроєм прийшли ви на урок?

- Отже, з хорошим настроєм, бажанням дізнатись чогось нового пропоную розпочати урок.

2. Прогноз синоптика.

- Які погодні умови в нашому регіоні. За календарем сьогодні можлива магнітна буря. Чи ні, що нам не завадить у роботі. Прослухаємо повідомлення нашої метеослужби і відмітимо погоду у своїх календарях.

-  Що ви можете сказати про тривалість дня? Ночі?

- Як змінився колір неба?

2. Робота в парах. Гра «Відгадайте материк»

  • Найбільший материк, що складається з двох частин та омивається водами всіх чотирьох океанів. (Євразія).
  • Третій за величиною материк, омивається водами трьох океанів. Корінні жителі – індіанці та ескімоси. (Північна Америка)
  • Найжаркіший материк, що знаходиться в східній півкулі, мої береги омиваються водами Індійського та Атлантичного океанів. Тут знаходиться найбільша пустеля (Африка)
  • Найхолодніший материк, поверхня якого покрита великим шаром льоду. Немає постійного населення (Антарктида)
  • Найвологіший материк. На ньому знаходиться найдовша гірська система, протікає багато повноводних річок. (Південна Америка)

3. Створення проблемної ситуації.

- Характеристик якого материка не було у грі? (Австралії)

- Тоді самостійно охарактеризуйте цей материк. Що вам відомо про Австралію?

Я знаю:

Австралія – найменший  материк, що знаходиться в східній півкулі.

Австралія – найвіддаленіший від інших населених материків куточок Землі.

Це найсухіший материк світу.

Австралію іноді називають «материк-навпаки». І справді, багато чого на цьому материку є прямо протилежним до того, що вважають нормальним для європейців, у тому числі для українців. Коли в Україні зима — в Австралії літо. Коли в Києві 10 година, в Канберрі — 18 годин. Для українців зрозуміло — чим далі рухаєшся на північ, тим холодніше; для австралійців — спекотніше.

Це — материк таємниць і несподіванок.

Це материк де тільки одна країна.

- Що б ви хотіли ще дізнатися про цей материк?

- Відокремленість Австралії від інших материків зумовила існування тут рослин і тварин, яких немає на інших материках. Щонайменше 75% рослин і 90% тварин, які є в Австралії, більше ніде не зустрічаються на Землі.

II. Етап цілевизначення та планування.

  1. Оголошення теми уроку

- Отже, тема уроку: «Рослинний і тваринний світ Австралії».

2. Визначення очікуваних результатів.

1.Познайомимося з рослинним і тваринним світом Австралії.

2.Дізнаємося про особливості представників флори і фауни цього материка.

IІI. Етап цілереалізації.

        1. Сприйняття й первинне  усвідомлення  навчального   матеріалу.

        а)Прийом «Мозковий штурм»

- До якого материка, за природними умовами, подібна Австралія?

        Австралія, як і Африка, розташована в жаркій смузі, що зумовило існування там тропічних лісів, саван, пустель. Але природні зони змінюють одна одну не з півночі на південь, як це спостерігалось на інших материках, а від узбережжя вглиб материка.

        в) Прийом «Творча лабораторія» (робота в групі). Знаходження необхідної інформації про рослинний і тваринний світ природних зон Австралії.

1 група

- Дізнайтесь про рослинність тропічних лісів.

         На півночі Австралії розташовані тропічні ліси, у верхньому ярусі яких ростуть евкаліпти — дерева заввишки до 100 м. Окремі дерева досягають висоти 150 м і більше. Це найвища рослина на землі. Евкаліпти — вічнозелені рослини, у перекладі з грецької мови означає: «Я добре покриваю»,  що, до речі, зовсім не відповідає дійсності, оскільки листя евкаліптів майже не дає тіні.  Це пояснюється тим, що вузьке листя обертається до сонця не всією поверхнею, а ребром. Через це сонячні промені проходять крізь, листя евкаліпта, як крізь жалюзі. Коли евкаліпти цвітуть, за красою вони не поступаються найгарнішим квітучим деревам. У більшості з них квітки білі, але є види, що вкриваються червоними, жовтими, оранжевими квітками. Це єдине дерево, яке восени позбувається  не листя, а кори. Стовбури становляться гладенькими, світло-жовтого кольору.

На гірських схилах поширені хвойні дерева – араукарії. Гілки цього вічнозеленого дерева схожі на гілки ялинки. Шишки араукарії кулястої форми, бувають до 10 см діаметром. Насіння схоже на горішки.

Характерні для цих лісів також різні пальми, папороті, як деревоподібні, так і трав'янисті.

Росте у тропічних лісах і бамбук. Найдивовижніша характеристика бамбука – його здатність до швидкого росту. Ніщо інше на Землі не здатне рости так швидко. У бамбука є ще одна дивна особливість. Цвіте ця величезна трава один раз в 25 - 30 років, а деякі види – навіть один раз в сотню років.

В Австралії росте близько 800 видів орхідей, багато з яких ви не зможете побачити більше ніде в світі.

2 група

- Дізнайтесь про тварин тропічних лісів.

У  тропічних  лісах  живе  коала,  якого  називають  сумчастим  ведмедем,  однак  це  не  родич  ведмедів європейських.  Увесь  час  коала  проводить  на  евкаліпті,  де  споживає  в  їжу  його  листя  (причому  лише  певних  видів)  і  спить.

На  материку  Австралія  мешкають  сумчасті  деревні кенгуру,  які дуже добре лазять по деревах і також живляться листям.

Біля  берегів  водойм  мешкають давні  ссавці,  які  відкладають  яйця.  Це  качконіс  і  єхидна. На інших  материках  вони  вимерли  ще  мільйони  років  тому. Коли вчені вперше побачили качконоса, то не знали, до якого класу віднести цю тварину. Здається, що він зібраний з частин різних тварин: тіло, як у щеняти, перетинки і ніс, як у качки, хвіст, як у бобра. Качконіс чудово плаває і пірнає, залишаючись під водою до 5 хвилин.

Тіло єхидни вкрите грубою шерстю, а на спині – голками. Маленька головка витягнута й утворює щось подібне до дзьоба. Єхидна особливо охоче поїдає мурашок. Самка відкладає одне яйце й ховає його в сумку на черевці. Маля живиться молоком матері, яке виділяється з отворів молочних залоз, що відкриваються всередину сумки.

У лісах водиться багато рідкісних птахів. Найбільшим птахом австралійських лісів є казуар шоломоносний.  Він  не  літає,  тому  живиться  насінням  і  плодами,  які  збирає  на  землі. Назва птаха у перекладі з мови папуасів означає «рогата голова». Завдяки «рогу» на голові казуар продирається крізь підлісок під час бігу та розгрібає опале листя у пошуках їжі.

 Ще  тут  живуть  лірохвости.  Цю  назву  птахи  отримали  завдяки  оперенню  свого  хвоста,  що  нагадує  ліру.

Лірохвости швидко бігають в лісових заростях, більшу частину життя проводять на землі, сплять на гілках дерев.

Біля  водойм  селяться  лебеді  чорні, журавлі  вінценосні.
По берегах річок  водяться  крокодили.

У лісах дуже  багато  комах.  Серед  їх  розмаїття  за  своїми розмірами  вирізняються  метелики.  Розмах  крил  деяких  з  них  сягає  майже  14  см.

3 група

- Дізнайтесь про рослинність саван.

В Австралії зустрічаються понад 500 видів акації. Акація – відноситься до вічнозелених чагарників і дерев бобового сімейства. Її перевага в тому, що вона виживає в суворій, неродючій землі. На ніч акація складає листя. Верхня сторона листя гладка і зелена, а нижня – бархатиста і сіро-зелена. Гілка з квітками срібної акації зображена на гербі Австралії і є її символом.

У  центральних районах Австралії ростуть  своєрідні пляшкові дерева, товстий  стовбур  яких  звужується доверху. У стовбурі пляшкових дерев нагромаджується  волога, яку дерево витрачає  в посушливий  сезон. 

 Незвичайне і  трав’яне  дерево. Воно має прямий короткий  стовбур, увінчаний  жмутом     вузьких довгих листків, що стирчать в   усі боки і нагадують копицю сіна.

4 група

- Дізнайтесь про тварин саван.

У саванах водиться багато видів  різних  тварин.  Найпоширеніші  –  кенгуру,  що  належать  до  сумчастих.  У них  дуже  довгі  й  сильні задні  ноги,  довгий  міцний  хвіст,  потрібний для рівноваги під час стрибка. Є також карликові  кенгуру розміром  майже  30  см. Кенгуру є символом країни та материка. Кенгуру в Австралії сила-силенна. Коли темніє, освітлені світлом фар тварини виходять на магістралі та стрибають під колеса машин. Тому в австралійців є спеціальний знак «кенгуру», щоб попереджати водіїв про небезпеку на дорозі.

Водяться  вомбати,  що  нагадують  наших  хом’яків. Вомбат – нічна тварина. Він риє в землі глибокі нори, де й оселюється. Великі  кенгуру  і вомбати,  на яких  посилено  полювали  заради  хутра,  тепер  трапляються  зрідка.

У  саванах  мешкають  страуси  Ему.  Вони не  літають,  але  здатні  пробігти  50  км  за  годину. Ему не любить, як інші страуси, купатися в піску, він віддає перевагу воді, причому непогано плаває, незважаючи на свої масивні розміри.

Поширені  варани  –   хижі  ящірки  завдовжки  майже  2,5  м. Багато  змій,  серед  них  одна  з  найбільших  у  світі  –  пітон  аметистовий. Також  у  цій  місцевості  поширені  терміти.

5 група

- Дізнайтесь про рослинність пустель.

Найбільшу  площу  в  Австралії  охоплюють пустелі. Червоним серцем Австралії називають  Велику  пустелю  Вікторія  і  Велику  Піщану  пустелю. Таку  назву  вони  отримали  завдяки  піску  червоного  кольору.

Пустелі  Австралії  незвичайні:  вкриті колючими чагарниками з низькорослих евкаліптів  і  акацій,  які  місцями  утворюють  важкопрохідні  хащі. Пустелі використовують як пасовища. На сипучих пісках материка Австралії  росте спиніфекс – кулеподібний злак, типова рослина  пустелі.

 

6 група

- Дізнайтесь про тварин пустель.

У пустелях живуть сумчасті ссавці – кроти, тушканчики,  миші  та  щурі,  руді кенгуру. Великі руді кенгуру досягають 2 м заввишки, а їх маса – до 100 кг. Самка народжує одне маля масою 1 г і довжиною 2 см, малюк залазить у сумку матері, де міцно присмоктується до соска з молоком. Життя в сумці триває близько шести місяців. За цей час маля обростає хутром. Потім майже 8 тижнів кенгуреня пасеться біля матері, але в разі найменшої небезпеки ховається в материнській сумці.

Мешкають  птахи.  Нічний  папуга вдень у спеку відсиджується  в заростях колючих чагарників,  а ніч проводить на землі  в  пошуках  їжі. Тут  живе  молох  –  ящірка,  що  від  носа  до  хвоста  вкрита  великими  гострими  шипами.  Живиться  вона  мурашками.  Молох  вбирає  воду  всією  поверхнею  шкіри.  Якщо  він  раптом  потрапляє  під  дощ, то  шкіра  набрякає.

Трапляються  плащоносні ящірки .У момент  небезпеки навколо їхньої голови роздувається шкіра,  що нагадує  парасольку.  Ці  ящірки  швидко  бігають  на  двох  задніх  ногах і схожі на маленьких динозаврів.

  1. Узагальнення і систематизація знань.

1. Прийом «Роблю висновок».

Своєрідність органічного світу Австралії пояснюється тим, що материк тривалий час був ізольований від інших материків.

 Австралія — материк сумчастих тварин, яйцекладних ссавців та евкаліптів.

 

2.Робота з підручникомст.88-93

Прочитайте 3 абзац ст..92 підручника

Чим займаються австралійці?

-Які природоохоронні території створено?

- Що охороняють у підводному парку ? Як він називається ?  (Великий Бар*єрний риф)

3.Робота в зошиті ст.______________

 

4.Робота в парах

 

  1.  
Категорія: Шкільні статті | Додав: osiyzosh1 (25.02.2020)
Переглядів: 369 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
uCoz